Masło Shea – Gdzie kupić?

Kolejny z artykułów opisujących naturalne kosmetyki używane przez wieki przez kobiety na całym świecie. Dzisiaj zajmiemy się tematem „Masło Shea Gdzie kupić?”.

Masło Shea pozyskiwany jest z nasion drzewa Masłosz Parka występującego w centralnej i zachodniej Afryce. Drzewo te stało się wybawieniem dla okolicznych mieszkańców, którzy z jego właściwości korzystają do dzisiaj. Shea używane jest głównie w kosmetyce oraz medycynie, do ochrony skóry oraz włosów przed nadmiernym wysuszaniem w niezwykle trudnym afrykańskim klimacie. Istnieją zapiski, że masło te odegrało ważną rolę w urodzie Kleopatry, a zapiski te były z wieku przed naszą erą.

Wyrabianie masła jest nadal długotrwałym procesem manualnym, w zakres którego wchodzi zbiór, oczyszczanie, segregacja, suszenie oraz rozgniatanie orzechów w pastę. Otrzymaną pastę bogatą zalewa się wodą i miesza się, aż grudki masła wypływają na wierzch. Tak otrzymaną formę zbiera się, a następnie roztapia do postaci oleju, który jest filtrowany i ochładzany. Otrzymane masło powinno mieć biały kolor.

Przy wyborze masła kierujmy się tym, aby na opakowaniu była adnotacja nierafinowany. Taki produkt jest w pełni naturalnym i niech nie zniechęca Was niezbyt apetyczny wygląd. Brak obróbki cieplnej przy rafinowaniu produktu zachowuje wszystkie cenne właściwości produktu. To może napiszę więcej o właściwościach.

Dwa kwasy tłuszczowe, kwas linolowego oraz kwas stearynowy stanowią główną siłę masła Shea. Zawartość kwasu stearynowego oscyluje w granicach 30-50%, co sprawia że w pewien sposób jest podobne do tłuszczu zwierzęcego. Duża zawartość kwasu linolowego jest niezbędnym kwasem tłuszczowym wspomagającym system trawienny organizmu.

Jak używać masła Shea?

1. Ochrona skóry przed nadmiernym wysuszeniem.

W temperaturze pokojowej masło utrzymuje stałą konsystencję, jednak na skórze pod wpływem ciepła rozpuszcza się od razu. Podczas, gdy nad zachodnią Afrykę nadciągają suche masy powietrza, okoliczny mieszkańcy smarują skórę masłem chroniąc ją przed nadmiernym wysychaniem.

Smarowanie ciała masłem po kąpieli, utrzymuje gospodarkę wodną na stałym poziomie i sprawia, że jest niezwykle miękka.

2. Naturalna powłoka chroniąca przed promieniowaniem słonecznym

Co prawda masło nie zastąpi nam kremu do opalania, lecz godnie może go naśladować. Shea posiada 6 stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Taka ochrona nie wystarczy na całodzienną ekspozycję na słońcu, ale na krótkie wypady da radę.

Istnieją obawy, że kremy do opalania powodują raka w naszym organizmie. Nasz naturalny krem jest wyprodukowany dzięki naturze i nie ma takiej obawy. Idealnie sprawdzi się również na oparzenia słoneczne, łagodząc je i przyspieszając gojenie się.

3. Pomadka do ust

Nie musimy już używać produktów ropopochodnych do nawilżania ust. Nie roztapia się w temperaturze pokojowej i idealnie nawilża. Masło Shea utrzymuje długotrwałe nawilżenie, a zawarte w niej witaminy A i E odżywiają skórę i utrzymują jej zdrowy stan.

Przedstawię Wam prosty przepis na balsam do ust do codziennego użytku. Zmieszaj ze sobą 3-4 krople olejku z mięty pieprzowej oraz łyżkę masła Shea i schowaj do jakiegoś malutkiego słoiczka. Jest bardzo wydajne i tanie do zrobienia.

4. Pomaga w walce z rozstępami w ciąży

Powstanie rozstępów zależy w pewnym stopniu od genetyki, ale głównie od przyrostu masy ciała w czasie. Jak wiemy w ciągu 9 miesięcy nasz maluch może rozciągnąć skórę znacznie. Nawilżenie przez cały okres ciąży narażonej skóry znacznie niweluje ten problem, a czasami redukuje do zera.

Używanie naturalnego kosmetyku jest bezpieczne dla naszego ciała, a przede wszystkim dla dziecka. Weźmy to pod uwagę.

5. Przynosi ulgę w bólu

Bolące stawy spowodowane zapaleniem stawów? Posmaruj bolące miejsce masłem, a po chwili odczujesz ulgę. Właściwość ta sprawia, że osoby cierpiące na bóle reumatyczne mogą korzystać z dobrodziejstw jakie niesie stosowanie mydła Shea. Pomocne w walce są również olejki eteryczne, takie jak lawendowy, rumianek rzymski itp.

Dobrze sprawdzi się na zakwasy po intensywnym wysiłku fizycznym.

Masło Shea Gdzie kupić?

Wybór na chwile obecną jest naprawdę duży i nie łatwo jest kupić dobre masło. Warto poszukać w lokalnych sklepach z naturalnymi kosmetykami. Na pewno będą mieli parę różnych rodzajów do wyboru. Ja kupuję zazwyczaj mydła w sklepach internetowych przy okazji większych zakupów. Moim ulubionym sklepem jest Bionaturalfit,  link do produktu znajdziecie tutaj – LINK.

Podsumowując takie mydło sprawdzi się u każdego. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do typu skóry oraz na wszelkie dolegliwości. Dobrze sprawdzi się na twarz, skórę oraz włosy. Jest to produkt, który przyda się do cery problematycznej, ale również do codziennej pielęgnacji skóry.