Zanęta na leszcza dla każdego – porady

Jesień to idealny czas na połów leszcza w naszych rzekach, co prawda wrzesień jest najlepszym momentem na łowy jednak pomóc może nam w tym odpowiednia zanęta. atraktor rybny

Leszcz szuka pokarmu na zimę, więc żeruje zanim temperatury nie spadną na dobre poniżej zera. Jak domyślasz się jest to ostatni moment na połów okazałej sztuki. W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić czytelnikom kilkanaście porad w tym jaka jest najlepsza zanęta. Podążaj za wskazówkami i złap coś porządnego w ten weekend…

Jaka zanęta na leszcza?

Oczywiście do wszystkich gatunków ryb, w tym do leszcza należy odpowiednio podejść. W tym celu przyda się nam zanęta, którą należy zanęcić w okolicy połowów na wieczór przed planowanym łowieniem.

zanęta na leszcza

Leszcz jaki jest każdy wędkarz powinien wiedzieć, lecz dla przypomnienia proszę odwiedzić Wikipedię: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszcz

Zanętę rozrabiamy o w miarę suchej konsystencji, tak aby rozpadła się w wodzie tworząc „chmurę pyłu”. Dzięki temu  rozprzestrzenia się w dookoła w miejscu zanurzenia.

Zanętę taką kupimy w każdym sklepie wędkarskim jednak najważniejszym składnikiem jest aromator rybny. Nie każdy tutaj pasuje, ja używam nowości kupionej w TYM SKLEPIE. Naprawdę warto, sam zdziwiłem się, że to działa. Niewiele kosztuje i na długo wystarcza. POLECAM!

Miejsca, które są popularnymi łowiskami, bądź znajdują się w często odwiedzanych miejscach, szczególnie przez turystów – to idealny znak. Spróbuj odnaleźć takie miejscówki w których karmione są kaczki. Resztki chleba i Bóg wie co jeszcze przyjdzie do głowy turystom, opadają niezjedzone na dno. Właśnie w tym miejscu, z pewnością znajdziemy skupisko dennych ryb.

Leszcze uwielbiają kulki proteinowe. Użyj odpowiedniej wielkości z myślą, że czym większa sztuka, tym łatwiej chwyci kawałek o większej objętości. Zdarzy się pewnie nie raz, że podczas wędkowania na haczyk wejdzie karp – one również przepadają za kulkami.

Oczywiście możesz nadziać kulkę na haczyk, jednak wygodniejsze będzie użycie w tym celu specjalnych gumek do pelletu – możesz je kupić np. tutaj : LINK.

Zwróć uwagę na wiatr. Odgrywa on znaczącą rolę podczas każdej pogody, jednak jak wiemy porywiste podmuchy wiatru, szczególnie jesienią dają we znaki. Taki wiatr ma również zalety, szukajmy miejsc gdzie wraz z wiatrem trafia naturalny pokarm dla ryb.

Leszcze tak naprawdę przepadają za każdym rodzajem pokarmu. Warto zabrać ze sobą na łowisko również ten bardziej popularny pokarm jakim jest kukurydza z puszki. Jest to idealna alternatywa do pelletu.

Precyzja gra istotną rolę podczas łowienia leszczy. Mówię tutaj o właściwym doborze zestawu. Zestaw należy tak dobrać, abyś czuł wędkę podczas wyrzutu. Spróbuj zarzucić najpierw na pusto bez przynęty, gdzieś dalej od planowanego miejsca połowu (nie płosz ryb w swoim miejscu połowu). Dzięki temu dowiesz się czy z łatwością umiesz powtórzyć rzuty w te same miejsce. Jeśli udaje się bez problemu, wracaj na swoją miejscówkę.

Obserwuj szczytówkę. Najmniejsze drgania mogą sygnalizować dobieranie się przez leszcza do przynęty. Jeśli przez dłuższy czas nie będzie nawet skubnięcia, zwiń delikatnie żyłkę, aby przesunąć przynętę w inne miejsce. Taka praktyka często zwabia rybę.

Leszcz bardzo często zmienia swoją pozycję. Szukaj ich w okolicy jazów, gdzie jest dobrze natleniona woda. Leszcz lubi również grasować przed zmierzchem.

Zestaw na leszcza

Klasyczną i chyba najbardziej skuteczną metodą jest metoda gruntowa. Metoda jest wykorzystywana do zwabienia leszcza w naturalnych wodach – rzekach lub jeziorach. Podstawą jest znany nam wszystkim zestaw z koszyczkiem zanętowym.

Zanęta na leszcza rzekaPowyższy rysunek przedstawia zestaw koszyczek zanętowy (brązowy) umieszczony jest kilkadziesiąt centymetrów przed haczykiem. Na haczyku nawlekamy w tym przypadku kukurydzę (żółte). Przypon przed haczykiem musi być delikatny, tak aby ryba nie była w stanie go ujrzeć.

Dorodne okazy możemy spotkać w dolnych odcinkach rzek, gdzie tworzą się mielizny – leszcz tam żeruje. Jednak prawdę mówiąc spotkamy go w każdych akwenach wodnych z gęstą roślinnością.

Jeśli przeczytałeś nasze porady z zaciekawieniem, spróbuj swoich sił w praktyce. Są to mistrzowskie ryby, które wymagają nieco odrobiny przygotowania. Użyj odpowiedniej zanęty na leszcze i nie poddawaj się!